TSVM
/
Služby
/
Péče o městskou zeleň

Péče o městskou zeleň

+420 733 121 902
Ve Vysokém Mýtě je evidováno 81,1 ha veřejné zeleně a Technické služby Vysoké Mýto se o ni starají a to formou sečení trávy samojízdnými žacími stroji a křovinořezy, údržby živých plotů, výsadbou stromů a keřů, kompletní povýsadbovou péči včetně zálivky ve městě i mimo město, kácením stromů, péčí o květinové záhony a nádoby, včetně výsadby, zálivky a mulčování.

Výměry zeleně k 31. 12. 2022

  • Pravidelně tvarované živé ploty - 4001 m
  • Záhony - 2212 m2
  • Stromy - 4913 ks
  • Mobilní zeleň (nádoby) - 114 ks
  • Trávníky - 62 ha (77 % celkové výměry udržovaných vegetačních prvků města)

Tato skutečnost souvisí s celým organizačně-technickým zajištěním údržby veřejné zeleně města Vysokého Mýta. Okrasné záhony po městě přibývají a jsou vysázeny díky KUJEBAZARU, tedy i díky Vám. Pokud si zakoupíte na sběrném dvoře (Průmyslová nebo Kpt. Poplera) předměty z druhé ruky, veškerý výtěžek poputuje na zakoupení cibulovin pro další výsadbu okrasných záhonů.

V roce 2021 jsme z dotací NPŽP (národní program životního prostředí) pořídili dva užitkové vozy PIAGIO s pohonem CNG, čímž přispíváme ke snížení emisní zátěže z automobilové dopravy. Vozy slouží k údržbě zeleně a pro potřeby sběrných dvorů.

Co možná nevíte?

Zeleň je pro nás důležitější, než si myslíme. Například hluk ohrožuje člověka i při odpočinku. Nervová soustava je v činnosti i ve spánku. Na všechny hluky velmi negativně reaguje. Nejvíce nás obtežuje hluk z dopravy. Zde má zeleň velmi důležitou funkci, jelikož vznikající ruch silně tlumí. Obzvlášť podél silnic stromová výsadba, keře a trávník, tlumí hluk už při jeho vzniku.

Avšak absolutní ticho nervovou soustavu rozrušuje stejně jako nadměrný hluk. Optimální k odpočinku je proto městský park. Listnaté stromy silně pohlcují prach kolem nás a stejně funguje i trávník. Zeleň ve městě působí rekreačně. Je to vlastní zelené prostředí, kde se střídá světlo a stín, psychologické působení scenérie, elektrické vyrovnání náboje, klid, čistota ovzduší, výměna vzduchu, teplota a vlhkost.

Související aktuality

Nový záhon u domu s pečovatelskou službou

Za utržené peníze ze Dne Země jsme vytvořili nový záhon pro obyvatele domu s pečovatelskou službou …

Sázení stromů

Během listopadu tohoto roku proběhne po celém městě výsadba kvalitních napěstovaných stromů. 63 bobkovišní rozdělíme k …

Sázení cibulovin

Sázení cibulovin 19.10.2023 proběhlo úspěšně a ve velice přátelské atmosféře. Ačkoliv to celé dopoledne nevypadalo, tak …

Polámané hortenzie

Rádi bychom upozornili místní i přespolní obyvatele, že květinová výsadba po celém městě slouží pro potěchu …

magnifiercross