TSVM
/
Aktuality
/
Tato aktualita

Kácení javoru na Vraclavské ulici

Již v minulých letech, jste se mohli dočíst o speciálních přístrojových testech, kterými necháváme kontrolovat stabilitu důležitých stromů ve městě, tak zvané tahové zkoušky.

Tento test provádí odborné firmy se speciální technikou, kdy je pomocí tahu zjišťováno, jak strom na náhlý tlak reaguje. Testy ukáží, zda je strom dostatečně stabilní, a nehrozí riziko vyvrácení či zlomu.
Tahové zkoušky objednáváme pro dřeviny, u kterých se projeví nějaký defekt, který by mohl vývrat nebo zlom způsobit. Nejčastěji se jedná o výskyt dřevokazných hub v místech ovlivňujících stabilitu, jako je zejména prostor kořenového systému a báze kmene, hniloby ve kmeni a podobné jevy.

Negativní výsledek těchto testů obvykle značí bezprostřední kácení. Tento případ bohužel potkal i javor klen, rostoucí na Vraclavské ulici. Dlouhodobě strom projevoval známky snížené vitality, proto byl javor několikrát ošetřen zdravotním a bezpečnostním řezem, a byla zde instalována i bezpečnostní vazba. Výsledky testu však vyšly v negativních hodnotách, kdy v současném stavu hrozí vývrat stromu. Vzhledem k tomu, že se strom vyskytuje na obzvláště exponovaném místě (cyklostezka, chodník, vjezd do areálu, parkoviště), přistoupili jsme ke kácení. Na totéž místo bude na podzim vysazen nový javor klen, který doplní současnou linii.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Přečtěte si také

Nový záhon u domu s pečovatelskou službou

Za utržené peníze ze Dne Země jsme vytvořili nový záhon pro obyvatele domu s pečovatelskou službou …

14. 6. 2024

Nádoby na bioodpad a vyvýšené pěstební záhony - výdej na SD Průmyslová

Vyvýšené pěstební záhony a nádoby na bioodpad si mohou vyzvednout obyvatelé rodinných domů Vysokého Mýta a …

Připnuto
magnifiercross